Na czym polega drukowanie w technologii 3D?

Biznes

Tam, gdzie drukarka atramentowa rozpyla ciekły atrament, a drukarka laserowa używa stałego proszku, drukarka 3D nie używa żadnego z nich, ponieważ nie można zbudować modelu 3D poprzez gromadzenie kolorowej wody lub czarnego pyłu.

To, co możesz wymodelować w drukarce 3D, to plastik. Drukarka 3D działa zasadniczo poprzez wytłaczanie stopionego plastiku przez małą dyszę, którą porusza się dokładnie pod kontrolą komputera. Drukuje jedną warstwę, czeka na wyschnięcie, a następnie drukuje kolejną warstwę na wierzchu. W zależności od jakości drukarki otrzymujesz albo oszałamiająco wyglądający model 3D, albo wiele dwuwymiarowych linii plastikowych, które leżą na sobie. Typowa drukarka 3D jest bardzo podobna do drukarki atramentowej obsługiwanej z komputera. Tworzy model 3D po jednej warstwie, od dołu do góry, poprzez wielokrotne drukowanie na tym samym obszarze w metodzie znanej jako modelowanie depozytu stopionego (FDM). Plastik, z którego drukowane są modele, jest oczywiście niezwykle ważny. Kiedy mówimy o plastiku, zwykle mamy na myśli tworzywa sztuczne. Istnieje wiele rodzajów tworzyw sztucznych, z których wszystkie są różne, zarówno pod względem chemicznym w ich składzie molekularnym, jak i fizycznym, czyli na przykład w sposób, w jaki zachowują się w stosunku do ciepła, czy światła.

Nic dziwnego, że drukarki 3D wykorzystują termoplasty, czyli tworzywa sztuczne, które topią się po ich podgrzaniu, a twardnieją po schłodzeniu, i są zwykle takie, takie jak ABS (akrylonitryl-butadien-styren).

Być może najbardziej znany jako materiał, z którego wykonane są klocki LEGO, ABS jest również szeroko stosowany we wnętrzach samochodów, czasami także w częściach zewnętrznych, takich jak kołpaki, do produkcji wnętrz lodówek oraz w plastikowych częściach komputerowych. Prawdopodobnie mysz i klawiatura, z których teraz korzystasz, są wykonane z tworzywa takiego jak ABS. Obecnie możesz zamówić druk 3d usługi takie oferuje coraz więcej firm. Nie musisz drukować przedmiotów w 3D za pomocą plastiku, teoretycznie możesz drukować obiekty przy użyciu dowolnego stopionego materiału, który utwardza się i wiąże dość szybko.