3 niezawodne sposoby mycia elewacji, które stosują tylko fachowcy

Blog

Elewacja to wizytówka domu. Jeśli jest zaniedbana, nawet najpiękniejsze otoczenie posesji straci swój urok. Jest kilka sposobów mycia elewacji, które stosują wyłącznie fachowcy. Ty także możesz je wykorzystać. Chcesz wiedzieć jak to zrobić? Czytaj dalej.

3 niezawodne sposoby mycia elewacji, które stosują tylko fachowcy

1. Mycie elewacji myjką ciśnieniową

Myjkę ciśnieniową możemy nazwać uniwersalnym urządzeniem. Nadaje się praktycznie do każdego rodzaju zabrudzeń, które pojawiły się na elewacji. Oczywiście tych wieloletnich nie usunie samodzielnie, jednak masz gwarancję, że pozbędziesz się dzięki niej, chociaż wierzchnich warstw zabrudzeń.

Jak zatem wygląda mycie elewacji myjką ciśnieniową? Najpierw wyreguluj urządzenie. Zwróć uwagę na jego moc i siłę natrysku. Pozwoli to dostosować parametry sprzętu do rodzaju zabrudzenia i struktury tynku. Rodzaj dyszy i regulacja natrysku również nie pozostają tu bez znaczenia. Silny strumień wody mógłby powyrywać fragmenty tynku lub odspoić słabsze warstwy malarskie. A tego przecież nie chcesz.

Kieruj strumień pod różnymi kątami. Mycie elewacji zawsze zaczynaj od góry, stopniowo przesuwając myjkę ku dołowi.

Niewielkich zabrudzeń pozbędziesz się przy pomocy samej wody. Jeśli chodzi natomiast o usuwanie tych większych i starszych, przyda się połączenie wody ze środkiem przeznaczonym do czyszczenia tynku. Umyj elewację kilka razy – dzięki temu wieloletnie zabrudzenia w końcu odmokną.

Zanim zaczniesz czyścić elewację myjką ciśnieniową, wykonaj próbę na małym fragmencie tynku. Wybierz takie miejsce, które w razie niepowodzenia łatwo zamaskujesz.

Temperatura wody z myjki ciśnieniowej nie powinna być zbyt wysoka, zwłaszcza kiedy na dworze jest zimno. W przeciwnym razie fragmenty elewacji mogą zacząć się odrywać.

2. Specjalistyczne preparaty do mycia elewacji

Środki do mycia elewacji skutecznie wesprą działanie myjki ciśnieniowej. Spośród dostępnych na rynku preparatów wybierz takie, które są dostosowane do rodzaju zabrudzenia i samego tynku.

Jeśli Twoją elewację pokrywa farba, możesz użyć nawet silniejszych środków do jej mycia. Natomiast w przypadku braku tego rodzaju dodatkowej warstwy ochronnej pamiętaj, aby nie szorować ścian szczotką. Możesz je uszkodzić, zwłaszcza kiedy pokrywa je tynk mineralny.

Musisz wiedzieć, że na tynku akrylowym, choć jest bardziej odporny od mineralnego, często osiadają glony i grzyb. Konieczne zatem jest użycie środków grzybobójczych, którym pokryjesz ściany zewnętrzne swojego budynku. Zanim zastosujesz detergenty, najpierw użyj preparatu odkażającego.

Środki chemiczne przeznaczone do mycia elewacji nie są łaskawe dla ziemi i roślinności wokół domu. Staraj się zawsze wybierać te jak najłagodniejsze. A jeśli to tylko możliwe, używaj samej wody.

3. Piaskowanie elewacji

To najtrudniejsza metoda mycia elewacji, która wymaga wykorzystania odpowiedniego sprzętu: piaskarki, kompresora i osuszacza zziębniczego. Drobiny piasku pod wysokim ciśnieniem uderzając w ścianę elewacji, odrywają od niej zabrudzenia. W ten sposób można szybko przywrócić budynkowi dawną świetność. Wiedz, że piaskowanie nie nadaje się do wszystkich rodzajów elewacji, ponieważ jest inwazyjne i może uszkodzić tynk.

O czyszczeniu elewacji wiesz już sporo. Pamiętaj, że myjkę ciśnieniową zastosujesz także do mycia kostki brukowej, więc jeśli raz w nią zainwestujesz, wykorzystasz ją do wielu przydomowych prac.

Jeśli długo nie odświeżałeś swojej elewacji, może Ci być trudno przywrócić jej miniony splendor. Postaw na sprawdzoną ekipę fachowców. Będziesz spokojniejszy, a ściany zewnętrzne Twojego budynku – lśniące i prawie jak nowe.