Środki ochrony BHP

Handel

Wszyscy pracownicy budowlani w miejscu pracy powinni nosić obuwie ochronne, aby chronić stopy przed możliwymi obrażeniami. Stosowane obuwie ochronne należy dobierać zgodnie z potencjalnymi zagrożeniami i charakterem pracy.

Obuwie tego rodzaju musi być zgodne z normami i specyfikacją bezpieczeństwa. W wielu miejscach pracy należy wziąć pod uwagę obuwie ochronne ze stalowym noskiem i stalową podeszwą. Dzięki temu chronimy nasze palce przez zgnieceniem, jak również stopę przed wystającymi elementami niebezpiecznymi. Mogą to być przykładowo podeszwy, przez które nie przebiją się gwoździe, ale także mogą być to buty olejoodporne. Warto aby ich podeszwa była antypoślizgowa dzięki czemu w dużym stopniu zwiększa się nasze bezpieczeństwo.

Oczywiście zamiast metalu, można zastosować także inne materiały, może być to twarda wielowarstwowa skóra, czy też odporne tworzywo sztuczne. Obuwie będzie szczególnie ważne przykładowo dla elektryków.

Z pewnością odzież ochronna powinna być także dobrze widoczna, dlatego też spodnie, czy też kurtki budowlane posiadają wstawki odblaskowe, dzięki nim pracownik będzie bardziej widoczny. Możemy wyobrazić sobie sytuację, kiedy pracownicy drogowi wykonują prace po zmierzchu.

Oprócz dobrego oznaczenia miejsca robót, muszą być oni widocznie z daleka, aby kierowcy mieli czas na reakcję. Tego rodzaju odzież robocza dotyczy nie tylko osób wykonujących pracę, ale także innych osób, które znajdują się na terenie wykonywanych prac. Z pewnością standardem będą kaski, które muszą być noszone przez wszystkie osoby. W wielu zakładach pracy podczas remontów prac związanych z przeglądem tego rodzaju zadania mogą być wykonywane na wysokości, dlatego też osoby znajdujące się poniżej powinny być odpowiednio chronione. Oczywiście ważne będą rękawice ochronne BHP, które będą chroniły ręce pracowników przed różnego rodzaju zagrożeniami. W zależności od wykonywanych prac mogą chronić przed działaniem niebezpiecznych środków chemicznych, także żrących. Mogą to być także rękawice które będą ułatwiały chwytanie narzędzi, co będzie bardzo pomocne w niesprzyjających warunkach.