Co to są gabiony i do czego służą?

Blog

Prawdopodobnie widzieliście już wiele płotów gabionowych, ale nie zdawaliście sobie sprawy, czym były te sprytne i ciekawe konstrukcje.

Z definicji gabion to spawana druciana klatka lub skrzynia wypełniona materiałami takimi jak beton, kamień, szkło, ceramika, piasek lub ziemia. Wraz z powstaniem najwcześniejszych gabionów około 7000 lat temu, te wypróbowane i przetestowane klatki wypełnione kamieniami i innymi materiałami były używane do wszystkiego, od fortów wojskowych po kontrolę graniczną.

Co to są gabiony i do czego służą?

Ogrodzenia gabionowe są stosowane w ogrodnictwie i do kształtowania krajobrazu

Obecnie gabiony są najczęściej wykorzystywane jako płoty, murki graniczne, ławki i inne elementy dekoracyjne w ogrodach i krajobrazach miejskich. Korzystanie z koszy gabionowych ma wiele zalet, poza trwałością i przystępną ceną. Główną zaletą gabionów jest łatwość transportu i instalacji. Ponieważ ogrodzenia gabionowe są zwykle transportowane jako oddzielne części, można je transportować różnymi drogami i łatwo montować w wybranym miejscu. Nie są one również ciężkie, dlatego można je w wybranym miejscu zainstalować samodzielnie.

Innym ważnym powodem, dla którego gabiony są tak popularne, jest szybkość instalacji i szybkość ich wznoszenia. Daje to firmom budowlanym oraz projektującym ogrody dużą elastyczność, a także oznacza, że projekty mogą być realizowane szybko i sprawnie. Inne z zalet płotów gabionowych to elastyczność, jaką oferują one w zakresie ruchu i zmiany lokalizacji, a także ich przepuszczalność dla wody, a gabiony są znane z tego, że zapewniają naprawdę dobry drenaż w deszczową pogodę oraz w miejscach wilgotnych.

Chociaż instalacja gabionów ma wiele zalet, niektórzy krytykują je jako brzydkie lub nieatrakcyjne. Nie do końca jest to prawda, chociaż jest to całkowicie zależne od osobistych preferencji, gabiony mogą nie pasować do estetyki, której szukasz w swoim przedsięwzięciu związanym z kształtowaniem krajobrazu. Ogólnie rzecz biorąc, płoty gabionowe to prawdziwie wieloaspektowe struktury, które zapewniają wszechstronne zastosowanie.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem https://kamienie-dekoracyjne.pl