Najlepsze zastosowania konstrukcyjne dla płyt OSB

Dom

Płyta z wiórami zorientowanymi OSB to materiał konstrukcyjny, który jest formowany przez dodanie klejów do płatków drewna, a ściśnięcie ich ma określoną orientację.

Sklejone płatki tworzą drewnianą płytę, która jest znacznie mocniejsza niż standardowa sklejka czy płyta wiórowa. Płyta OSB jest również nazywana płytami szterlingowymi i wygląda całkiem podobnie do płyt wiórowych. Szukając tańszej alternatywy, wybierz OSB jako materiał konstrukcyjny, a nie sklejkę i drewno.

Najlepsze zastosowania konstrukcyjne dla płyt OSB

Płyta OSB jest używana na podłogach, dachach i ścianach budynków

Drewno potrzebne do wykonania płyt OSB pochodzi zazwyczaj z topoli i osiki. Materiały są cięte i układane w pasma. Są natychmiast suszone i sklejane przy użyciu specjalnych żywic. Płyta OSB i sklejka mają prawie takie same zastosowania, aczkolwiek różnią się pod względem rynku i produkcji. Podłogi można wykonać przy użyciu sklejki, płytek, desek drewnianych i płyt OSB, jednak ze wszystkich tych materiałów płyta OSB jest najlepsza. Osoby, które lubią drewnianą podłogę, mogą zdecydować się na płytę OSB ze względu na jej przystępne ceny. Niemniej jednak niektórzy wybierają płytki i drewno liściaste, ponieważ są to rozwiązania bardziej trwałe i odporne na wilgoć.

Do wykonania ściany można użyć twardego drewna, betonu, sklejki i płyty OSB. Płyta OSB ma mniej wytrzymałości w porównaniu z betonem i drewnem liściastym, ale może obniżyć koszt modernizacji lub budowy domu. Kolejną zaletą jest to, że nadaje pomieszczeniom bardziej naturalny wygląd. Materiały takie jak drewno cedrowe, blachy faliste i metal ze szwem są dobrymi opcjami pokrycia dachu osłony. Płyta OSB może być dodatkiem do tej listy, ponieważ doda bardziej naturalny wygląd. Jest to również tańszy wybór niż inne materiały. Jednak płyta OSB jest bardziej wrażliwa na czynniki atmosferyczne, ponieważ pochłania wilgoć i jest podatna na wybrzuszenia. Aby rozwiązać ten problem, płytę OSB można pokryć wodoodpornymi materiałami.

Płyta OSB może być używana do produkcji mebli takich jak krzesła i stoły. Meble wykonane ze sklejki są matowe i wymagają malowania. W takim przypadku lepszym wyborem może być płyta OSB, która nie wymaga malowania. Jak widać płyty OSB, które zakupisz na stronie https://panelstyl.com.pl/produkty/plyta-osb/, mogą być bardzo funkcjonalne, jeśli są dobrze utrzymane.