Wybieramy szafy metalowe na dokumenty – na co zwrócić szczególną uwagę?

Biznes Handel

Wszystkie firmy potrzebują odpowiednio zabezpieczonego miejsca do przechowywania poufnych dokumentów. W tym celu możemy zaopatrzyć biuro w solidne meble metalowe z certyfikatem dopuszczającym bezpieczne gromadzenie informacji poufnych. Bogaty wybór na rynku sprawia, że każdy klient bez trudu dobierze meble na miarę swoich potrzeb. Wybierając szafy metalowe na dokumenty warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii.

Szafy na dokumenty poufne z certyfikatem

Przedsiębiorcy są zobligowani do przestrzegania zasad zawartych w ustawie o ochronie informacji poufnych. Faktury, raporty finansowe, rachunki oraz inne dokumenty firmowe, powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach. Tylko certyfikowane szafy metalowe mogą zostać wykorzystane w tym celu.

Wyróżniamy cztery podstawowe certyfikaty, z czego większość przedsiębiorców interesuje wyłącznie certyfikat A dopuszczający przechowywanie dokumentów poufnych. Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że pozostałe certyfikaty to: B na dokumenty tajne, C na dokumenty ściśle tajne oraz S1 przeznaczone do przechowywania dokumentów tajnych i ściśle tajnych.

W jaki sposób skonstruowane są szafy na dokumenty?

O należytą ochronę przechowywanych dokumentów dba odpowiednio gruba warstwa stali nierdzewnej. W tego typu meblach stosuje się najczęściej drzwi uchylne zamykane na kluczyk lub szyfr. W środku znajdziemy kilka półek zaprojektowanych z myślą o przechowywaniu segregatorów oraz teczek z dokumentami. Ponadto, w szafie metalowej można dodatkowo umieścić sejf z oddzielnym zamknięciem. To przydatna funkcja, jeśli w firmie pracuje wielu pracowników, ale tylko niektórzy z nich powinni mieć dostęp do najważniejszych dokumentów firmowych.

Możliwość modyfikowania wybranych mebli

Producenci często projektują szafy na dokumenty w taki sposób, aby w razie potrzeby możliwe było dostosowanie ich do potrzeb klienta. Są to tzw. meble modułowe. Klient decyduje zatem o wysokości, szerokości oraz przekroju przestrzenie w środku. Dodatkową opcją jest wspomniany sejf zamknięty w szafie. Ponadto, większość szaf jest zamykanych na tradycyjny kluczyk, ale nowoczesne modele proponują nam drzwi z zamkiem szyfrowym. Szafy metalowe na dokumenty są zatem tworzone nie tylko z myślą o bezpieczeństwie dokumentów, ale również o funkcjonalności.

W jaki sposób pozyskać sprawdzone szafy na dokumenty?

Specjalistyczne meble najlepiej kupować przez Internet. W ten sposób szybko sprawdzimy, czy interesujący nas mebel posiada wymagane certyfikaty. Ponadto, solidne szafy metalowe na dokumenty  zakupimy w atrakcyjniejszej cenie. Dużym plusem jest możliwość uzyskania darmowej dostawy zamówionych mebli. Producenci oferują pomalowanie szafy na wybrany kolor, tak, aby łatwiej ją było wkomponować w przestrzeń biurową.