Mężczyźni mają większą skłonność do chrapania

Zdrowie

Zazwyczaj to mężczyźni głośno chrapią, ale to ich partnerki próbują znaleźć jakieś sensowne rozwiązanie, aby spokojnie przesypiać noc.

Może brzmi to niedorzecznie, ale jest to fakt i ma wiele przyczyn na potwierdzenie. Przede wszystkim trzeba zauważyć, że chrapanie dotyka dwa razy większej liczby mężczyzn niż kobiet. Około 40 procent mężczyzn zgłasza regularne chrapanie w porównaniu do 20 procent kobiet. Chrapanie z pewnością nie jest tylko i wyłącznie męskim problemem, ale istnieją różnice w porównaniu do chrapania kobiet. Jeśli mamy problem ze spokojnym snem, możemy zażywać tabletki na chrapanie. Powód, dla którego więcej mężczyzn chrapie, wynika częściowo z odmiennej anatomii dróg oddechowych. Męskie podniebienie miękkie, kluczowy czynnik w generowaniu dźwięków chrapania, ma większą powierzchnię przekroju. Zasadniczo dostępnych jest więcej tkanek, które mogą wibrować i hałasować podczas snu. Po drugie, górne drogi oddechowe u mężczyzn są bardziej podatne na niedrożność. Wrażliwy obszar między podniebieniem twardym a nagłośnią jest większy u mężczyzn. Oznacza to, że istnieje większa ilość niepodpartej tkanki miękkiej, która rozluźnia się podczas snu. Należy zauważyć, że nie ma to nic wspólnego z tym, że mężczyźni mają głębsze głosy. Podczas gdy męskie fałdy głosowe są rzeczywiście dłuższe, mają one więcej wsparcia strukturalnego i znajdują się niżej niż zwiotczały obszar związany z chrapaniem. Wreszcie mężczyźni mają szersze obszary, które mogą powodować chrapanie. Ryzyko zapadnięcia się dróg oddechowych jest większe, jeśli szyja jest bardziej obciążona poprzez tłuszcz i nadmiar skóry, zwiększając tym samym ryzyko chrapania.

Są różne sposoby na chrapanie i warto je wypróbować, jeśli chrapanie zakłóca nam lub naszemu partnerowi sen.

Na stronie http://sposobynachrapanie.pl znajdziemy wiele artykułów na ten temat, możemy również przeczytać ranking leków na chrapanie. Wiemy, że otyłość jest dużym czynnikiem ryzyka występowania chrapania, ale mężczyźni i kobiety inaczej rozkładają tłuszcz, co wpływa na wzorce chrapania. Mężczyźni mają bardziej otłuszczoną szyję i klatkę piersiową oraz brzuch, podczas gdy kobiety mają tendencję do tycia w udach, biodrach i pośladkach.