Etapy rekrutacji do pracy w charakterze opiekunki osób starszych

Biznes

Coraz więcej opiekunek osób starszych – bez względu na wiek czy doświadczenie – decyduje się wyjazd za granicę.

W tym przypadku największym zainteresowaniem cieszy się opieka w Niemczech. Co daje taki wyjazd? Za największe zalety należy uznać przyzwoite zarobki, możliwość podszkolenia języka obcego, zdobywanie doświadczenia, poznawanie nowego kraju czy nawiązywanie znajomości. Dlatego też praca opiekunki w Niemczech jest wybierana przez coraz większą ilość Polek. A ponieważ ofert pracy nie brakuje, to każda opiekunka osób starszych może znaleźć coś odpowiadającego jej oczekiwaniom, wymaganiom czy preferencjom. Dodatkową zaletą jest fakt, iż w zdecydowanej większość agencji rekrutacja jest profesjonalna, stosunkowo krótka i przede wszystkim przyjazna. Przykładem może być ATERIMA MED – agencja opiekunek osób starszych, która oferuje swoim pracownikom możliwość zarobkowania poza granicami kraju. Jak zatem przebiega rekrutacja i czego należy się po niej spodziewać?

Zgłoś swoją kandydaturę

Każda osoba zainteresowana pracą opiekunki w Niemczech musi przede wszystkim zgłosić swoją kandydaturę. To co należy tu podkreślić, to fakt, iż ATERIMA MED umożliwia zgłoszenie do pracy swojej osoby na kilka sposobów – osobiście, telefonicznie lub internetowo (przez specjalny formularz). Dodatkowo agencja bierze udział w różnorodnych targach pracy, podczas których można nie tylko porozmawiać z pracownikami agencji, ale także zostawić swoje cv. I chociaż zgłoszenie przez Internet wydaje się najbardziej wygodnym sposobem (tym bardziej, iż oddzwonienie pracownika w odpowiedzi na zgłoszenie następuje bardzo szybko), to jednak wiele osób wciąż preferuje spotkania osobiste. Na szczęście ATERIMA MED ma swoje odziały w wielu miastach Polski, co pozwala na wybranie najbardziej odpowiadającej lokalizacji.

Etapy rekrutacji do pracy w charakterze opiekunki osób starszych

Porozmawiaj z pracownikiem agencji

Kolejnym etapem rekrutacji do opieki w Niemczech jest przeprowadzenie rozmowy z pracownikiem agencji – najczęściej telefonicznej. Podczas takiej wymiany zdań pracownik agencji poznaje kandydatkę na opiekunkę – jej doświadczenie, znajomość języka obcego, oczekiwania, preferencje czy konkretne wymagania. Ta rozmowa to także czas na przedstawienie wymagań formalnych, zakresu obowiązków, zasad współpracy, warunków umowy i innych kwestii. A ponieważ praca opiekunki w Niemczech jest bardzo specyficzna, to rozmówca może zadać szczegółowe pytania na temat umiejętności czy cech charakteru. Na tym etapie może także nastąpić weryfikacja umiejętności językowych – dlatego też warto przygotować się na wymianę zdań w języku obcym.

Idź na rozmowę rekrutacyjną

Ostatnim etapem rekrutacji do pracy opiekunki za granicą jest właściwa rozmowa rekrutacyjna. W tym przypadku zazwyczaj odbywa się ona w jednym z biur agencji, gdzie kandydatka na opiekunkę może dokładniej poznać firmę i pracujących w niej ludzi. Podczas takiego spotkania następuje ostateczne zweryfikowanie umiejętności (zarówno zawodowych, jak i językowych) – pomimo wcześniejszej rozmowy telefonicznej. Z drugiej strony to podczas takiego spotkania opiekunka może zadać dodatkowe pytania, wyjaśnić wszelkie wątpliwości, ustalić szczegóły czy przedstawić swoje oczekiwania dotyczące konkretnych kwestii (na przykład miejsca pracy, stanu podopiecznego czy długości zlecenia). Jeżeli wszystko zostaje wyjaśnione i ustalone, to już na tym spotkaniu może dojść do podpisania umowy. Potem wystarczy jedynie przygotować się do wyjazdu.

Praca dla opiekunek w Niemczech jest powszechnie dostępna. Jednak każda kandydatka na opiekunkę musi przejść rekrutację, która w większości przypadków składa się z kilku etapów. Takie procedury są potrzebne dla obu stron – agencja może poznać umiejętności, doświadczenie i predyspozycje opiekunki, a sama opiekunka może rozwiać swoje ewentualne wątpliwości. Pozytywne przejście rekrutacji pozwala na rozpoczęcie pracy.