Czy polskie prawo jest surowe dla pijanych kierowców?

Motoryzacja

Kodeks Karny przewiduje dla pijanych kierowców surowe kary, bo nawet bezwzględne pozbawienie wolności, nie wspominając już o zatrzymaniu prawa jazdy nawet dożywotnio. W procesach karnych niestety większość z nich wychodzi obronną ręką, gdyż sądy są bardzo pobłażliwe w tej kwestii i wyrok więzienia zamieniają na wyrok w zawieszaniu.

Szukasz więcej informacji? Sprawdź na https://adwokat24h.pl/

Kara za wykroczenie a kara za przestępstwo.

Jeśli podczas kontroli okaże się, że kierujący ma w organizmie więcej niż 0,2 promila, ale mniej niż 0,5 popełnia wykroczenie. Jest to jazda po spożyciu alkoholu, za którą grozi kara pozbawienia wolności, która bardzo rzadko jest stosowana, zatrzymanie prawa jazdy nawet na 3 lata, a także kara finansowa uzależniona od dochodów. Kara za popełnienie przestępstwa grozi kierowcy, u którego alkomat wskaże więcej niż 0,5 promila. Wtedy należy spodziewać się również kary pozbawienia wolności nawet do 12 lat, jeśli spowodował on wypadek, zabrania prawo jazdy do 15 lat bądź dożywotnio i mandatu od 50 zł do 5000 zł. Wydawać by się mogło, że takie przepisy skutecznie odstraszą potencjalnych „chętnych”, którzy wsiądą za kierownicę po alkoholu, w rzeczywistości jednak konsekwencje, jakie przyjdzie ponieść, nie sieją paniki, bo wskazując okoliczności łagodzące, podczas procesu karnego można zmniejszyć wyrok do minimum, a nawet wnioskować o warunkowe umorzenie kary.


Postępowanie karne – jak się bronić?

Wszystko zależy jakie stężenie alkoholu w organizmie zostało stwierdzone. Największe szanse na łagodny wyrok, a nawet na umorzenie postępowania mają kierowcy zatrzymani po spożyciu alkoholu, czyli oskarżeni o popełnienie wykroczenia. Oczywiście sprawa wcale nie będzie łatwa, bo trzeba wykazać okoliczności łagodzące. Niekaralność, przykładne życie, niska szkodliwość czynu czy okazanie skruchy zadziała pozytywnie, aczkolwiek wcale nie przesądzi sprawy i nie spowoduje, że sędzia popatrzy przychylnym okiem. Na pewno uda się zamienić więzienie na karę w zawieszeniu, zmniejszyć mandat karny, a nawet skrócić zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.