Jak powstaje cellulit i czy można się go pozbyć?

Biznes

Żeński hormon płciowy estrogen odgrywa również kluczową rolę w rozwoju cellulitu.

Naukowcy zakładają, że hormon stymuluje komórki tkanki łącznej do produkcji pewnych enzymów, które rozkładają włókna kolagenowe. Większość kobiet ma wgniecenia i nierówności na udach lub pośladkach. To, czy cellulit się rozwinie i w jakim stopniu, zależy od wielu czynników, takich jak geny, tryb życia, sposób odżywiania, waga, ilość tkanki tłuszczowej w organizmie.

Jak powstaje cellulit i czy można się go pozbyć?

Dlaczego u kobiet występuje cellulit?

Nasza skóra składa się z trzech różnych warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Górna warstwa skóry, zwana również naskórkiem, składa się z warstwy zrogowaciałej i zarodkowej i chroni przed wpływami zewnętrznymi. Skóra właściwa składa się z napiętej tkanki łącznej i zapewnia skórze jędrność i elastyczność. Z kolei tkanka podskórna składa się z luźnej tkanki łącznej. W najniższej warstwie skóry znajdują się tak zwane komory tkanki łącznej, z których część wypełniona jest komórkami tłuszczowymi. Ta tkanka tłuszczowa magazynuje składniki odżywcze i chroni przed utratą ciepła.

Szczególnie ważnym składnikiem tkanki łącznej są włókna kolagenowe, które zapewniają elastyczność skóry. U kobiet są one ułożone równolegle do siebie i mają rozciągliwe przestrzenie pomiędzy nimi. Jeśli tkanka łączna jest słaba, może zacząć być nierówna, poprzerastana tkanką tłuszczową i powstaje cellulit. Jeżeli chcemy pozbywać się cellulitu warto pić dużo wody. Skórę należy również nawilżać od wewnątrz, dodatkowo jeżeli uprawiamy sport należy pić od 2 do 3 litrów wody lub niesłodzonych herbat ziołowych.

Wgniecenia i nierówności są często spowodowane szybkim przyrostem masy ciała lub utratą masy ciała. Dlatego należy unikać diet, które prowadzą jedynie do efektu jojo. Aby zmniejszyć widoczność cellulitu warto wypróbować kremy i balsamy na cellulit, wcierać je w skórę masując ją i ugniatając. Sporty takie jak jazda na rowerze, pływanie, jogging czy nordic walking są szczególnie przydatne do wzmocnienia tkanki łącznej i spalania komórek tłuszczowych. Pomaga również specjalny trening brzucha, nóg i pośladków.