Niebanalność i kreatywność w czasach internetu, czyli DIY

Rozrywka

Młodszym osobom zapewne niewiele mówi nazwisko Adam Słodowy. Więcej osób słyszało o sztuce ludowej, której istotą jest ręczne wytwarzanie sprzętów i ozdób domowych. Internauci, zwłaszcza kobiety, świetnie wiedzą, co to znaczy DIY.

Czy jest związek między sztuka ludową, Adamem Słodowym i DIY?

Dawno temu, kiedy nie było wielkich fabryk, produkujących niezbędne do domu i gospodarstwa przedmioty ludzie wytwarzali je sami. Strugali, rzeźbili, pletli, wiązali, malowali, wycinali i szyli.

Pod koniec ubiegłego wieku, kiedy już były fabryki, lecz wiele przedmiotów było trudnych do kupienia lub ich naprawa była trudna żył Adam Słodowy. Prowadził swój program telewizyjny pt. „Zrób to sam”. Uczył, jak naprawić sprzęt domowy, ale też, jak go tanim kosztem samemu zrobić.

Dziś mamy wszystko w zasięgu ręki. Masowa produkcja dostarcza nam wszystko, czego zapragniemy, a jednocześnie ta masowość powoduje, że pragniemy TEGO samego, lecz nie TAKIEGO samego.

Po zachłyśnięciu się łatwym dostępem do identycznych, maszynowo produkowanych swetrów, drobnych przedmiotów domowego użytku, ozdób świątecznych i dnia codziennego, w niechęci do słabej jakościowo azjatyckiej masówki pragniemy mieć coś niepowtarzalnego i jedynego w swoim rodzaju.

Internet nam podpowiada, jak można zrobić coś samemu.

DIY czyli do it yourself, czyli zrób to sam

Pod skrótem DIY mieszczą się setki tysięcy porad, jak można w prosty sposób wykonać coś samemu. Do nas należy realizacja i kreacja, jak daną rzecz dopasować do naszych upodobań. Powstały całe portale, gdzie porady DIY posegregowane są wedle rodzajów i gatunków a także okazji. Youtube to nieskończona ilość filmów, gdzie krok po kroku można prześledzić cały proces wytwarzania danego przedmiotu.

Pojemniki i pudełka oraz inne ozdoby

  • dziergane na szydełku, z dokładnymi wskazówkami dotyczącymi odpowiednich włóczek, szydełek i techniki wykonania splotu.
  • malowane drewno – to nie tylko pudełka, ale wszelkie inne przedmioty, ozdabiane techniką decoupage’u, czyli malowania na szkle, metalu, drewnie i kartonie.
  • biżuteria. – Może być drewniana, z włóczek, filcu, lecz również z kamieni i koralików.
  • poduszki, pojemniki, podkładki na stół, kołderka dla dziecka i strój na bal przebierańców. -To wszystko można uszyć na maszynie, a internetowe DIY wskażą, jak to zrobić.
  • mydła, żele do kąpieli, pachnąca saszetka do szafy oraz ekologiczny środek do czyszczenia łazienki a nawet świece. -Nie ma żadnego problemu z domowym wyprodukowaniem kosmetyku, czyścika lub pięknej świecy.

Skąd brać pomysły?

Nieskończona kreatywność tkwi w nas. Potrzebujemy tylko chwili zastanowienia, przemyślenia, co chcemy zrobić i dla kogo, przejrzenie propozycji i internecie i odwiedziny w sklepie z artykułami kreatywnymi.

Mała podpowiedź na bliskie święta:

  • ozdoba drzewka świątecznego.

Nie zawsze muszą być bombki. Na drzewku można zawiesić ogromne, czerwone kokardy z szerokiej, satynowej taśmy, Do tego wyciąć przy pomocy foremek do ciastek kartonowe gwiazdy, renifery, księżyce i serca. Pomalować je błyszczącą, brokatową farbą. Wyciąć plastry pomarańczy, powtykać w nie owoce goździków. Upiec wonne pierniczki. Te wszystkie przedmioty powieszone na choince będą niebanalne, pachnące i wzbudzą zachwyt każdego gościa.

Wejdź na stronę https://czakos.pl/ i sprawdź asortyment artykułów dekoracyjnych – dowiedz się więcej.