Zazwyczaj to mężczyźni głośno chrapią, ale to ich partnerki próbują znaleźć jakieś sensowne rozwiązanie, aby spokojnie przesypiać noc.
Może brzmi to niedorzecznie, ale jest to fakt i ma wiele przyczyn na potwierdzenie. Przede wszystkim trzeba zauważyć, że chrapanie dotyka dwa razy większej liczby mężczyzn niż kobiet. Około 40 procent mężczyzn zgłasza regularne chrapanie w porównaniu do 20 procent kobiet. Chrapanie z pewnością nie jest tylko i wyłącznie męskim problemem, ale istnieją różnice w porównaniu do chrapania kobiet. Jeśli mamy problem ze spokojnym snem, możemy zażywać tabletki na chrapanie. Powód, dla którego więcej mężczyzn chrapie, wynika częściowo z odmiennej anatomii dróg oddechowych. Męskie podniebienie miękkie, kluczowy czynnik w generowaniu dźwięków chrapania, ma większą powierzchnię przekroju. Zasadniczo dostępnych jest więcej tkanek, które mogą wibrować i hałasować podczas snu. Po drugie, górne drogi oddechowe u mężczyzn są bardziej podatne na niedrożność. Wrażliwy obszar między podniebieniem twardym a nagłośnią jest większy u mężczyzn. Oznacza to, że istnieje większa ilość niepodpartej tkanki miękkiej, która rozluźnia się podczas snu. Należy zauważyć, że nie ma to nic wspólnego z tym, że mężczyźni mają głębsze głosy. Podczas gdy męskie fałdy głosowe są rzeczywiście dłuższe, mają one więcej wsparcia strukturalnego i znajdują się niżej niż zwiotczały obszar związany z chrapaniem. Wreszcie mężczyźni mają szersze obszary, które mogą powodować chrapanie. Ryzyko zapadnięcia się dróg oddechowych jest większe, jeśli szyja jest bardziej obciążona poprzez tłuszcz i nadmiar skóry, zwiększając tym samym ryzyko chrapania.
Są różne sposoby na chrapanie i warto je wypróbować, jeśli chrapanie zakłóca nam lub naszemu partnerowi sen.
Na stronie http://sposobynachrapanie.pl znajdziemy wiele artykułów na ten temat, możemy również przeczytać ranking leków na chrapanie. Wiemy, że otyłość jest dużym czynnikiem ryzyka występowania chrapania, ale mężczyźni i kobiety inaczej rozkładają tłuszcz, co wpływa na wzorce chrapania. Mężczyźni mają bardziej otłuszczoną szyję i klatkę piersiową oraz brzuch, podczas gdy kobiety mają tendencję do tycia w udach, biodrach i pośladkach.