Jak działają panele słoneczne na płaskim dachu?

Blog Dom

Panele słoneczne bardzo dobrze sprawdzą się na płaskim dachu. Chociaż systemy słoneczne do dachów płaskich są częściej spotykane w budynkach komercyjnych, z pewnością można je montować w budynkach mieszkalnych. Zestaw będzie wykorzystywał ten sam typ panelu słonecznego, co tradycyjny system, ale należy wziąć pod uwagę, że będzie w stanie samoczyścić się w deszczu i uniknąć uszkodzeń spowodowanych silnymi wiatrami.

Jakie są zalety posiadania paneli słonecznych na płaskim dachu?

Chociaż istnieją szczególne kwestie, które należy wziąć pod uwagę w przypadku instalacji na dachach płaskich, istnieje również wiele korzyści. Płaskie dachy zapewniają łatwy dostęp i dużo miejsca na montaż i konserwację. Ten typ systemu rzadko jest widoczny z ulicy.

Czy potrzebuję pozwolenia na budowę paneli słonecznych do dachów płaskich?

W większości przypadków nie potrzebujesz pozwolenia na montaż paneli słonecznych na dachu płaskim. Przekonasz się, że wytyczne dotyczące pozwolenia na budowę systemu montażu na dachu płaskim są podobne do wytycznych dla dachów spadzistych.

Generalnie nie potrzebujesz pozwolenia na budowę, pod warunkiem, że instalacja jest zgodna z wytycznymi, jednak w razie potrzeby wypada skonsultować się z lokalnymi organami.

Jaki kąt muszą mieć panele słoneczne do dachów płaskich?

Panele słoneczne na płaskim dachu muszą być ustawione pod kątem 20-50 stopni. Pozwala to na pochylenie paneli słonecznych zamontowanych na płaskich dachach do góry, aby upewnić się, że przechwytują jak najwięcej światła słonecznego. Pomaga to również w utrzymaniu ich w czystości, ponieważ opady deszczu usuwają brud powierzchniowy, który może zmniejszyć wydajność panelu. W celu samooczyszczenia panele należy montować pod kątem min. 10 stopni. Często instalatorzy używają urządzenia takiego jak rama w kształcie litery A, aby zamontować panele pod kątem między 20 a 50 stopni. Instalator uwzględni nachylenie systemu, aby zapewnić, że może on wychwytywać optymalną ilość energii słonecznej.

Dowiedz się więcej: Fotowoltaika na płaskim dachu