Pompy ciepła są obecnie jedną z najlepszych opcji ogrzewania naszych domów, mają również zerową emisję dwutlenku węgla.
Dzieje się tak dlatego, ponieważ pompa ciepła zasilana jest energią elektryczną, którą możemy dostarczać wykorzystując odnawialne źródła energii, jak panele fotowoltaiczne. Jest to rozwiązanie znacznie bardziej wydajne niż jakiekolwiek bezpośrednie ogrzewanie elektryczne, takie jak kocioł elektryczny lub grzejniki ścienne.
Czy pompy ciepła to opłacalne rozwiązanie
Koszty eksploatacji pompy ciepła wyniosą około jednej trzeciej do jednej czwartej kosztów eksploatacji innych rodzajów ogrzewania elektrycznego. Inną ważną kwestią jest to, że do zasilania bezpośredniego ogrzewania elektrycznego potrzebowalibyśmy około trzy razy więcej energii odnawialnej wytwarzanej w sieci. Wydajna pompa ciepła może wykorzystać jedną jednostkę energii elektrycznej do dostarczenia trzech do czterech jednostek ciepła. Oznacza to, że całkowite emisje dwutlenku węgla z pompy ciepła wyniosą już od jednej trzeciej do jednej szóstej tego, co emituje kocioł gazowy. Zobaczysz nieco większe oszczędności w przypadku paliw o wyższej zawartości węgla, takich jak olej lub LPG.
Niezwykle ważne jest, aby zużywać mniej energii, aby utrzymać niski ogólnokrajowy popyt na energię elektryczną. Dlatego tak ważna jest jak odpowiednia izolacja domu, a także korzystanie z rozwiązań takich jak pompy ciepła gruntowe i powietrzne. Proces działania jest złożony, ale w zasadzie pompa ciepła pochłania ciepło z jednego miejsca i przenosi je w inne. Większość klimatyzatorów to pompy ciepła, podobnie jak wydajne suszarki bębnowe, lodówki i zamrażarki, ich działanie jest w zasadzie podobne.
Pompy ciepła wykorzystują tę samą technologię do pozyskiwania energii cieplnej z powietrza zewnętrznego lub pod ziemią. Skontaktuj się z firmą ECOSTRUS – Pompy ciepła mogą pomóc w zmniejszeniu rachunków za ogrzewanie. Aby dobrze działać, pompa ciepła musi dostarczać ciepło o niskiej temperaturze. W wielu istniejących domach będzie to oznaczać zastosowanie grzejników o dużej powierzchni, tak aby można było zaopatrywać je w wodę o temperaturze około 40 lub 45 stopni Celsjusza. Inną dobrą opcją jest ogrzewanie podłogowe o temperaturze przepływu od 35 do 40 stopni Celsjusza.