Różne rodzaje filtrów używanych do oczyszczania powietrza

Dom

Filtry HEPA, czyli wysokowydajne zatrzymywanie cząstek stałych, są najczęstsze i najbardziej skuteczne w działaniu. Te super-filtry usuwają z powietrza 99% lub więcej cząstek unoszących się w powietrzu o wielkości zaledwie 0,3 mikrona.

Obejmuje to najczęstsze alergeny, takie jak sierść zwierząt domowych, zarodniki pleśni i pyłki oraz wiele bakterii. Filtry HEPA nie zwalczają jednak lotnych związków organicznych i innych gazów, ani nie mogą zatrzymywać wirusów, które są znacznie mniejsze niż 0,3 mikrona. Filtry HEPA mogą być drogie i trzeba będzie je wymieniać co najmniej raz w roku lub częściej, jeśli pomieszczenie jest szczególnie zakurzony lub zadymiony. Filtry z węglem aktywnym najlepiej nadają się do wychwytywania zapachów, dymu i innych potencjalnie szkodliwych gazów. Jednak nie radzą sobie doskonale z usuwaniem kurzu i innych alergenów. Z tego powodu bardzo często zdarza się, że dobry i skuteczny oczyszczacz powietrza ma oba typy filtrów. Filtry z węglem aktywnym są znacznie tańsze niż filtry HEPA, na przykład hepa h13, ale generalnie wymagają znacznie częstszej wymiany. Filtry elektrostatyczne wykorzystują ładunek elektryczny do przyciągania dużych zanieczyszczeń, niektórych gazów, pyłu i większości alergenów. Tego rodzaju oczyszczacze powietrza mogą być drogie, ale nie będziesz musiał wymieniać filtra, wystarczy go okresowo czyścić. Jonizujące oczyszczacze powietrza tworzą chmurę ujemnie naładowanych atomów, co powoduje zlepianie się dużych cząstek.

Ułatwia to filtrom wychwytywanie zanieczyszczeń. Istnieje jednak obawa, że niektóre jonizatory wytwarzają ozon, który jest znanym czynnikiem drażniącym drogi oddechowe. Zazwyczaj oczyszczacze powietrza pełnią funkcję jonizującą wraz z innymi rodzajami filtrów. Oczyszczacze powietrza wykorzystujące filtr HEPA lub filtr węglowy wymagają rutynowej wymiany filtra. Tego rodzaju filtry wychwytują i zatrzymują cząsteczki wewnątrz nich i ostatecznie się zatkają i nie mogą już oczyszczać powietrza.