Miękki czy twardy materac?

Zdrowie

Wybór materaca to dla niektórych duży problem. Na rynku mamy bowiem materace sprężynowe i gąbkowe. Niektórzy uważają, że dobre są te pierwsze, jednak w wielu przypadkach sprawdzają się także materace gąbkowe.

Jednak trzeba od razu podkreślić, że nie chodzi tu o piankę poliuretanową, ale o gąbkę lateksową. Gąbka lateksowa jest miękka w przeciwieństwie do poliuretanowej i podobno nigdy się nie wygniata. Materace, które są z niej wykonane, są zazwyczaj materacami o średniej twardości. Swoją trwałość zawdzięczają kanalikom powietrznym, które wypełniają wnętrze gąbki. Przy nacisku, powietrze jest wypychane na zewnątrz, a po opuszczeniu materaca, z powrotem, jest on nim napychany. To pozwala na nie wygniatanie się go. Są osoby, które lubią spać na twardym. Dlatego też istnieje możliwość zakupu materaca z gąbki lateksowej, który to złożony z dwóch jej części, pomiędzy nimi zawiera warstwę kokosa. Materace lateksowe są nazywane materacami zdrowotnymi. Zawdzięczają to swojej plastyczności, z jaką dostosowują się do kształtów ciała ludzkiego. Ci, którzy mają dosyć spania na twardych, nierównych i często niewygodnych wersalkach, często przerzucają się na materace i łóżka sypialniane. Zaletą materacy jest to, że możemy na nich spać nawet, nie posiadając korpusu łóżka. Jednak materace powinny znajdować się na podkładce, która będzie zabezpieczała je przed uszkodzeniami pokrowca czy zimnem z podłogi.

Wybierając materac, powinniśmy kierować się głównie własnymi potrzebami. Jeżeli od lat spaliśmy na miękkim posłaniu, z pewnością będzie nam się trudno przerzucić na materac twardy. W takim wypadku lepiej sprawdzą się te o średniej twardości. Nie powinno się spać na miękkim podłożu. Dlatego materace miękkie zarezerwowane są raczej dla osób o niskiej wadze, dla osób, dla których materac miękki i tak wydaje się być twardym. Osoby ciężkie, zapewne nie raz wyrobiły doły w wersalkach. Dla nich najlepiej będzie wybrać materac twardy i wcale nie lateksowy ani o sprężynach kieszeniowych. Najlepszym rozwiązaniem dla osób ciężkich będzie materac sprężynowy z warstwą kokosa, a nawet z podwójną warstwą. Kliknij w link aby dowiedzieć się więcej.