Kominki nie tylko w klasycznych wnętrzach

Dom

Kominki mają wielowiekową historię, przez setki lat zapewniały ciepło we wnętrzach. Nic zatem dziwnego, że są postrzegane jako atrybut klasycznych aranżacji. Wpisują się w nie zwłaszcza modele z otwartymi paleniskami, obecnie stosowane raczej sporadycznie. Ich miejsce zajmują kominki elektryczne, zasilane biopaliwem oraz te ze specjalnym wkładem. W każdej z przedstawionych kategorii znajdzie się produkt, pasujący także do nowoczesnego wyposażenia wnętrz.

Nowoczesny model z przeszklonym paleniskiem

Kominki ze specjalnym zabudowanym wkładem to kompromis, wybierany przez zwolenników tradycji, ceniących sobie jednak praktyczne rozwiązania. Szklana szyba otacza palenisko, dzięki czemu pyły nie przedostają się do wnętrza. Element ten zwiększa bezpieczeństwo, głównie poprzez ograniczanie ryzyka zaprószenia ognia przez iskry. Tego rodzaju kominek bywa bardzo nowoczesny. Wyróżnia go wówczas prosty kształt oraz brak elementów dekoracyjnych, które odwracałyby uwagę do płonących polan. Umożliwia cieszenie się widokiem prawdziwego ognia bez konieczności dodatkowego zabezpieczania wnętrza trudnopalnymi materiałami.

Kominki w duchu ekologii

Innym rodzajem kominków, pasujących do nowoczesnych wnętrz, są te zasilane prądem. Ograniczanie ilości spalin oraz dążenie do wykluczania tradycyjnych źródeł energii jest obecnie bardzo na czasie. Firmy produkujące kominki dostrzegły ten trend, czego efektem są modele elektryczne, ale także działające na tak zwane biopaliwo. Zwolennicy minimalistycznych wnętrz często podążają z duchem czasu, więc naturalnym wyborem wydają się w ich przypadku rozwiązania chroniące przyrodę. Mylą się jednak ci, którzy twierdzą, że kominek zasilany alternatywnym źródłem energii pasuje wyłącznie do modernistycznych aranżacji. W bogatym asortymencie współczesnych producentów dostępne są także bardziej klasyczne modele. Z daleka wyglądają jak tradycyjne kominki.

W zależności od ustawienia, mogą nawet emitować ciepło. Nie płonie w nich jednak prawdziwy ogień, choć efekt wizualny jest do niego zbliżony. Warto przy okazji nadmienić, że montaż elektrycznego kominka nie wymaga nawet remontu. To proste urządzenie, które wystarczy umieścić w wybranym miejscu i podłączyć do gniazdka. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku biokominków, chętnie wybieranych przez właścicieli mieszkań czy mieszkańców już wykończonych domów. Z uwagi na swoją prostą formę, idealnie wpisują się w nowoczesne aranżacje.

Bez względu na sposób działania kominka, uda się znaleźć model dopasowany do wymarzonej aranżacji. W większości wnętrz instalowane są proste kominki. Mogą być wbudowane w ścianę, a nawet stanowić naturalną granicę pomiędzy częściami dużego pomieszczenia. W nowoczesnym stylu aranżacji duże przeszklenia są bardzo cenione, więc nie ucieka się od nich także w kominkach. Natomiast w tradycyjnie urządzonych wnętrzach prym wiodą modele obudowane, a nawet uzupełnione charakterystycznym blatem. Wyglądają jak naturalne paleniska, w rzeczywistości mogą być zasilane zieloną energią.

Piec koza znajdziesz w asortymencie sklepu internetowego Szalony Max – sprawdź więcej informacji!