Mieszkańcy stolicy coraz chętniej wyposażają swoje domy i mieszkania w różnego rodzaju kominki, dzięki którym wnętrza te stają się bardziej klimatyczne i nastrojowe. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na tradycyjny kominek opalany drewnem i nie każdy również tego właśnie chce. Jakie są możliwe alternatywy dla kominków klasycznych i dlaczego tradycja nie zawsze idzie w parze z wygodą i funkcjonalnością?
Kominki tradycyjne – za czy przeciw?
Zanim na rynku pojawiły się alternatywne możliwości kominkowe, większość osób mieszkających w Warszawie nie mogła pozwolić sobie na kominek tradycyjny. Powodami, które sprawiały, że osoby te mówiły „nie” były przede wszystkim: unoszące się z kominków dymy, sadza brudząca meble w mieszkaniu, skomplikowanie obsługi wynikające z potrzeby kupowania i przechowywania opału a także kwestie czysto techniczne, czyli brak przewodów kominowych w mieszkaniach na tzw. blokowiskach. Marzenie o posiadaniu własnego kominka odchodziło w cień właśnie po głębszej analizie możliwości technicznych oraz zwiększonej uciążliwości co do rozpalania i wygaszania kominka.
Biokominki na warszawskich blokowiskach
Strzałem w dziesiątkę okazały się tzw. biokominki, będące genialnym substytutem tradycyjnego kominka, ale pomniejszonym o jego wady. Montaż biokominków możliwe jest wszędzie tam, gdzie przepisy budowlane wprost zakazują instalowania tradycyjnego paleniska. O biokominkach można poczytać m.in na stronie https://just-home.com.pl, której twórcy podkreślają prostotę montażu takiego rozwiązania i brak konieczności posiadania w nim wyciągów kominowych. Podobnie atutem jest zasilanie takiego kominka ekologicznymi biopaliwami, które nie powodują kurzu, osadzania się sadzy na meblach ani nie trują środowiska.
Innym pomysłem na zrealizowanie marzenia o romantycznym wieczorze przy płomieniach kominka są też propozycje kominków elektrycznych. Tego rodzaju instalacja może być z powodzeniem zastosowana w każdym typie nieruchomości. Na stronie https://just-home.com.pl/kominki-warszawa/ można też znaleźć informacje szczegółowe o zaletach takiej instalacji. Kominek elektryczny, podobnie jak jego „tradycyjny dziadek” również daje w mieszkaniu przyjemne ciepło, a do tego prezentuje się nowocześnie, nie brudzi, a jego obsługa jest ograniczona do minimum. Rozpalanie takiego kominka sprowadza się do włączenia jednego przycisku, a wersje wyposażone w systemy sterowania pozwalają również zaprogramować czas jego samoczynnego wyłączenia się. Nie ma tu również miejsca na drewno, popiół ani codzienne czyszczenie paleniska, dzięki czemu Warszawiacy wybierający tą opcję nie tracą cennego czasu na utrzymanie go w czystości.
Ciekawą propozycją dla mieszkańców stolicy, ale też i innych miast mogą być również kominki gazowe. Ich nowoczesne instalacje prezentują się bardzo reprezentacyjnie i podobnie, jak kominki elektryczne nie wymagają dodatkowego nakładu czasu ani pracy na ich codzienną obsługę. Przy montażu alternatyw dla pieców tradycyjnych warto posiłkować się wskazówkami ekspertów, którzy podpowiedzą, jaki typ kominka sprawdzi się najlepiej w konkretnym mieszkaniu.